Aj keď sa sezóna „päťkového“ basketbalu už pre našich chlapcov skončila, niektorí chlapci nezaspali na vavrínoch a ukazujú, že basketbalom sa bavia aj v letných mesiacoch. Už 13. mája 2023 v Lučenci Slovenská basketbalová asociácia odštartovala SBA 3×3 TOUR 2023, v ktorej sa hrá o postup na celoslovenské finále a tým aj o miestenku na prestížnu svetovú sériu FIBA 3×3 WORLD TOUR.

Prvou zastávkou tour bolo mesto Lučenec, v ktorej sa mohli hráči registrovať v dvoch kategóriách a to v kategórii „Open“ a v kategórii „U18 Boys“. Humenský basketbal mal zastúpenie v kategórii „Open“, v ktorej sa predstavil náš Ján Janči Balogáč, hráč juniorskej kategórie U19, ktorý dostal pozvánku do reprezentácie Slovenska v 3×3 basketbale v kategórii Slovakia U23. Janko skvele reprezentoval a s tímom Slovakia U23 sa prebojoval cez štvrťfinále až do semifinále, v ktorom ich v postupe do finále zastavil Energy team. Chlapci však nezaháľali a v boji o tretie miesto potvrdili rolu favorita duelu a porazili chlapcov z repre tímu Slovakia U21 výsledkom 21:13.

Foto: 3x3slovakbasket / zdroj: Facebook

Video: 3x3slovakbasket / zdroj: YouTube

Druhou zastávkou tour bola v sobotu 20.5.2023 metropola východu Košice, kde sa predstavil Janči Balogáč tentokrát v drese tímu 3×3 Košice v jedinej kategórii „Open“, spolu s humenským odchovancom Oliverom „Gustíkom“ Čechom. Chlapci sa prebojovali do semifinále, v ktorom im v súboji s tímom repre Slovakia U21 finále ušlo tesným rozdielom a tak si zahrali o tretie miesto. Nakoniec skončili na štvrtom mieste. Ale v Košiciach to neboli jediní humenskí odchovanci. V rovnakej kategórii sa ďalší naši juniori Tomáš Soták, Jakub Tokár a Dominik Zeleňák predstavili za tím 3×3 Humenné. V Košiciach sa chlapci zohrávali a zbierali skúsenosti. V konečnom poradí skončili na trinástom mieste.

Foto: 3x3slovakbasket / zdroj: Facebook

Video: 3x3slovakbasket / zdroj: YouTube

Predchádzajúci víkend nás naši juniori reprezentovali na ďalšej zo zastávok SBA 3×3 TOUR 2023 v meste Supava na Stupavských športových hrách v dvoch kategóriách. Janko Balogáč sa opäť predstavil za družstvo repre Slovakia U23, ktoré sa poľahky prebojovalo do štvrťfinále, v ktorom narazili na favoritov MEFERESu&a, s ktorými mladíci držali krok celý zápas. V dramatickom závere naklonili mištičku váh na svoju stranu neuveriteľným spôsobom pár sekúnd pred koncom zápasu a dotiahli zápas do víťazného konca. V semifinále však už nestačili na tím BM STAL a vytúžené finále ostalo pre súpera. Chlapci z výberu repre Slovakia U23 tak v záverečnom zápase hrali o tretie miesto s tímom Energy team a z vyrovnaného zápasu vyšli víťazne a získali ďalší krásny úspech. Od našich chlapcov to však v Stupave nebolo všetko. V kategórii „U18 BOYS“ sa za družstvo 3×3 Humenné predstavili juniori Dominik Zeleňák a Tomáš Soták so svojimi kamarátmi zo Spiša. Chlapci po bojovnom výkone postúpili do štvrťfinále v ktorom jednoznačne dominovali a prebojovali sa až do semifinále. Vo vyrovnanom priebehu semifinále sa stretli s tímom 3×3 Trenčín U18 a po trpezlivom a neúnavnom výkone nakoniec o jeden bod s výsledkom 13:12 postúpili do finále, kde sa stretli s tímom AOS u18. Finále sa nieslo, podľa očakávania, v dramatickom napínavom duchu, avšak záver už patril tímu 3×3 Humenné.

Foto: 3x3slovakbasket / zdroj: Facebook

27.5.2023 nás Janko Balogáč reprezentoval aj v zahraničí, kde odohral turnaj v Ostrave v kategórii „Elite“ za repre Slovakia U21 kde skončili na 10 mieste.

Humenskí chlapci nám robia radosť a dobré meno humenskému basketbalu. Prajeme im aby sa im darilo aj na ďalších zastávkach 3×3 basketbalu.

SBA 3×3 TOUR 2023 pokračuje ďalšími zastávkami

SBA 3×3 tour basketbal

17.6. – 18.6. Nitra
24.6.- 25.6 Bratislava – Petržalka
1.7. Sereď
8.7. Komárno
22.7. Handlová
12.8. Finále, Bratislava

https://play.fiba3x3.com/events?show=upcoming

zdroj: https://3x3slovakbasket.sk/

https://play.fiba3x3.com/

https://www.youtube.com/

https://www.facebook.com/

P.A. 6.6.2023